Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  

Prečo nepoužívame WiFi? - druhá časť

Autor: Petrík Dátum: 21.7.2015 Zobrazenia: 500 x

Obrázok: internet

V prvej časti článku sme si bližšie rozobrali, čo je to elektromagnetické žiarenie a aké sú jeho účinky na živé organizmy. Teraz sa poďme pozrieť na dôsledky, aké z toho vyplývajú v súvislosti s dnešným trendom bezdrôtových technológií.

Fyzikálne okienko:

1 Watt - je to jednotka výkonu, značka W. Používajú sa aj násobky ako kW, MW pre vyjadrenie veľkých výkonov alebo zlomky ako mW,µW na popísanie výkonov malých. 80 kW mechanického výkonu motora v aute ho dokáže rozbehnúť na 100 km/h, 2000 W rýchlovarnej konvice uvarí liter vody za pár minút, LED žiarovka s 8 W osvetlí miestnosť, na ovládanie svalových kontrakcií nervami postačujú mW (0,001 W).

V prvom rade tvrdenia typu - "Veď aj tak je žiarenie všade." alebo "Televízne a rádiové vysielače sú tu už dlho a nič sa nám nestalo." Je to síce pravda, ale ľudia zabúdajú na jednu vec - intenzita elektromagnetického žiarenia klesá s druhou mocninou vzdialenosti od zdroja (vysvetlené v predošlom článku). Bežný televízor či rádio nič nevysiela, len prijíma signál z vysielača vzdialeného neraz aj desiatky kilometrov. Na príjem signálu zo satelitného vysielania dokonca potrebujeme špeciálne parabolické antény, aby sme ho vôbec boli schopní zachytiť. Základná sieť rádiových a televíznych vysielačov na Slovensku (Kamzík, Suchá hora, Dubník, Kráľova hoľa, Krížava, Sitno a Veľká Javorina) vysiela s výkonom desiatok kW. Môže sa to zdať veľa, ale porovnajte si to s mikrovlnnou rúrou, ktorá má 0,8 kW. A to ju máte u seba v kuchyni. Aj keď ona by vyžarovať do okolia nemala (podľa tvrdení výrobcov, aj keď hlavne pri starších alebo lacnejších modeloch mikrovlniek napr. nedoliehajú dvierka :D) ... NEMALA. Napríklad vysielač Krížava nad Martinom má výkon 20 kW pre televízne vysielanie a 20 kW pre rádio, dokopy teda 40 kW. Už na hornej stanici vleku, ktorý je asi 300 m od vysielača, tento výkon poklesne asi na 0,025 W a v najbližšej časti Martina s priamou viditeľnosťou na vysielač (cca 6 km vzdušnou čiarou) bude výkon mizivý - asi 0,00006 W (pre znalejších - vypočítane Friisovou rovnicou pre 2 izotropné žiariče na frekvencii 100 MHz).

vysielač Krížava
Vysielač Krížava
Obrázok: internet

A aké je to v porovnaní s mobilným telefónom pri uchu? Vyžarované výkony bežných mobilov sú v rozmedzí 0,15 - 1,5 W, pri niektorých špeciálnych outdoorových modeloch aj 10 - 15 W. Tento výkon je regulovaný - pokiaľ sa telefonuje v meste, kde sú vykrývače na každom rohu, postačuje 0,15 W, ale kdesi v doline s minimálnym pokrytím bude telefón pražiť čo to dá. Opäť pripomínam - rádio signál len prijíma, tie mizivé miliwatty, naproti tomu mobil pri telefonovaní aktívne vysiela. A keď je pri uchu, Vaša hlava zaberá veľkú časť okolitého priestoru, povedzme štvrtinu. To znamená, že štvrtina výkonu prechádza priamo cez mozog a priľahlé orgány. Štvrtina z 1,5 W je celkom dosť oproti 0,00006 W z televízneho vysielača, čo myslíte?

Výrobcovia síce uvádzajú, že vyžarovanie telefónov je v "bezpečnom limite". Akurát ho udávajú vo wattoch na kilogram. Keď sa celý výkon rozpočíta na celú hmotnosť tela, výsledok môže byť nízky. Ale opäť sa "zabúda" na pokles intenzity s druhou mocninou vzdialenosti - v hlave je sústredená drvivá časť výkonu, kdežto v chodidlách už je toho neporovnateľne menej. Pri meraniach po dlhotrvajúcom telefonovaní sa zaznamenali nárasty teploty mozgu o desatiny stupňov. Veľa? Málo? Zanedbateľné? Neviem ... Ale radšej sa tomu vyhnem ... Ako je vôbec možné stanoviť nejaké "bezpečné hodnoty"? Takýto boom mobilov a podobných goblinských vynálezov je tu len posledných pár rokov. Ako môže niekto tvrdiť, že dlhodobé účinky nie sú? Nikto to zatiaľ dlhodobo nemohol otestovať ...

Doteraz som hovoril o starých telefónoch, ktoré vedeli akurát telefonovať a posielať SMS. Keď takýto telefón so sebou nosíte a práve netelefonujete, tak jeho jediná činnosť spočíva v tom, že sem-tam ohlási sieti, že je zapnutý. Preto legendárna 3310 vydrží v pohotovostnom stave týždeň - lebo skoro nič nerobí. Hlavu Vám pečie len keď s ňou občas zatelefonujete. Ale čo dnešné Jablká, Čučoriedky, Galaxie a iná smart háveď? Tie niečo vysielajú furt ... V reštaurácii sa pripojíme na WiFi, na ulici posielame dáta cez 4G siete, sem - tam klasicky zatelefonujeme, máme tam naištalovaných 328 aplikácií, ktoré odosielajú informácie o našej polohe a kvalite stolice, fotíme a uploadujeme fotky na Instaklam ... Za každým preneseným bitom je určitá vyžiarená energia a naše telo ochotne veľkú časť z nej absorbuje. Aj preto musíme batérie týchto zariadení dobíjať denne.


Obrázok: internet

Ďalšou vecou, o ktorej sa výrobcovia "zabudnú" zmieniť je to, že merania absorbcie výkonu prebiehajú v laboratóriách a útlmových komorách - v ideálnych podmienkach a s jedným zariadením. Namerajú samozrejme prijateľné limity. A teraz poďme do pohodlného vozňa nášho nového vlakového prepravcu. Sedí v ňom povedzme 60 ľudí a každý chce byť v kontakte so svetom. Polovica je pripojená na WiFi vlaku - WiFi router musí vyhradiť samostatné pásmo (a vyžiarený výkon) pre každého z nich, zopár telefonuje cez klasický hlasový prenos, poniektorí zabudnú prepnúť na WiFi a sťahujú cez 4G siete, ktoré však kvôli väčším vzdialenostiam musia mať aj vyššie výkony ako WiFi. To všetko je nadôvažok zavreté v plechovej škatuli vozňa, kde sa signály krásne odrážajú hore-dole. Neviem, či by sa tu merania vošli do "bezpečných medzí". Toto je síce extrémny prípad, ale postupne to začína byť podobné všade ... V školských triedach, kde všetci pracujú s notebookmi a smartfónmi, v čakárňach všetci čosi ťukajú, doma si radšej rozostavíme 4 routre, len aby sme mali signál aj v pivnici pri zemiakoch.


Aký je asi celkový vyžarovaný výkon vo WiFi pásme?
Obrázok: internet

Môžete tvrdiť, že si namýšľam alebo že je to placebo, ale pri dlhšom používaní notebooku s WiFi pociťujem negatívne efekty ako únavu, zhoršenú pozornosť. Takisto pri telefonovaní pociťujem v hlave nepríjemné efekty. Preto sa snažím telefonovať mobilom čo najmenej a najstručnejšie a keď už, tak ho mám na hlasito a držím ho ďalej od seba (druhá mocnina vzdialenosti, pamätáte?). Na notebookoch mám WiFi hardvérovo aj softvérovo vypnuté a radšej so sebou ťahám ethernetový kábel.

Na internete sa dá nájsť množstvo štúdií, ktoré potvrdzujú negatívne účinky elektromagnetického žiarenia na živé organizmy. Na druhej strane ale aj kopec výskumov, ktoré potvrdzujú bezpečnosť a nezávadnosť. Výber je len na Vás. V týchto článkoch som Vám priblížil problematiku vyžarovaných výkonov a tepelných účinkov - to sú fakty podľa dnešných znalostí fyziky. Netermické účinky už môžu byť diskutabilné. Ja osobne sa radšej elektromagnetickému smogu budem snažiť vyhýbať alebo ho aspoň minimalizovať - a to isté odporúčam každému.

Petrík
Komentáre:
22-07-2015 22:27

pravdu máš,,,ja pociťujem po dlhšom telefonovaní pomaly bolesť hlavy.môj 6 zmysel taktiež napovedá o probléme dnešnej doby,,ba aj včely majú z vlnením problémy
23-07-2015 12:24

Maximalny povoleny vykon wifi je 100mW.
05-03-2016 16:12

Na zamyslenie: co to robi s clovekom, ked byva v panelaku, v ktorom ma doma zapnutu wifi bez prerusenia 20 susedov a za hlavou v spalni ma sused zapnutu mikrovlnku? To som zistila prednedavom...potom je cloveku jasne, preco sa mu tak dobre spi v hornej-dolnej bez akehokolvek ziarenia.
Informovať ma o nových komentároch
© 2020 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová